Gisteren zijn we van Aspo naar Kalmar gezeild, weer een prachtig rak over stuurboord met volle zeilen. Pal voor Kalmar door een geultje met een treuzelende Zweed voor ons en een vrachtschip achter ons, zodat we in een klein gaatje snel de zeilen moesten binnenhalen. Gelukkig ging dat vlekkeloos en konden we even later aan een hekboei vastmaken met de neus naar de kant.

Ook in Kalmar is een kasteel dat bezocht kan worden. En dat is zeker de moeite waard. Het kasteel is in de 16e en 17e eeuw van een verdedigings fort uit 1150 omgebouwd naar een kasteel. Je kunt door het hele kasteel heen dwalen en door de opzet, met allerlei heren en dames in Middeleeuwse kostuums die rondlopen, vragen beantwoorden en spelletjes met kinderen doen, is het een heerlijke ervaring en waan je je zomaar in die vroegere tijden.

Toen in de 17e eeuw de drie zuidelijke provincies die eerst bij Denemarken hoorden in Zweedse handen kwamen, verloren de verdedigingswerken hun functie en zijn ze voor allerlei zaken gebruikt, zoals gevangenissen, distilleerderijen enz. In de loop van de 20e eeuw zagen de Zweden in dat dit een groot cultureel erfgoed was en zijn de forten en kastelen tot toeristische attracties benoemd. Kalmar kasteel absoluut een aanrader, mocht je een keer in de buurt zijn.

’s Middags met de bus een bezoek gebracht aan het wereld beroemde IKEA om een goed dekmatras te scoren. Deze grote rol mee in de bus en aan boord  op maat geknipt en geïnstalleerd. Suzan hoopt nu beter te slapen en van de kuil in het bed verlost te zijn. Hans verwacht dat ze nu ’s morgens helemaal niet meer uit bed te krijgen is.

Uitgesteld etentje omdat we 25 jaar geleden trouwden en aansluitend in een bijna lege sportkroeg Nederland – Uruguay 3-2 gekeken in luxe lounge stoelen met slappe zweedse biertjes.

Vanavond Duitsland – Spanje op de laptop gevolgd dus mogen ‘we’ zondag tegen Spanje de finale spelen. Wat denken jullie, gaan ‘we’ dat wel winnen….. Zondag dus een reden om in een grotere plaats aan te leggen.

Hartelijke groet, Hans en Suzan, a/b Sobat Kras Kalmar

Andere blogs

Suzan Groeneveld

Suzan zeilde sinds 1983 met Hans in Europa. Eerst met een oude Wibo die ze samen opknapten maar bij de koop van hun eerste huis weer verkochten. Begin jaren negentig kwam er na een zeilvakantie op een gehuurde Compromis 777 de Friendship 26, Sobat Kras waarmee ze samen met een peuter en een kleuter enkele jaren veel tijd doorbrachten . Van eind april tot eind oktober in de weekeinden op de Grevelingen. En zomers door Zeeland naar de Oosterschelde en het Veerse Meer.

Pas met de Contest 31 HT AC die daarna kwam, leerde Suzan zeilen. Daarmee zeilde het hele gezin jarenlang in de zomers van de Waddeneilanden tot Noord Frankrijk en de overkant van het Kanaal naar Ramsgate. De kinderen inmiddels tieners wilden wel vriendjes meenemen in de weekeinden. Dat leverde wat ruimteproblemen op en de Contest verwisselde van eigenaar. Na een tijd zoeken kwam de Moody 425 in zicht. Ook daarmee zeilden ze nog enkele jaren rond.

Met de kinderen de deur uit werd de Moody verkocht en kwam er na lang nadenken een stevige langkieler waarmee lange reizen gemaakt konden worden. De Island Packet 45 diende als stevige thuisbasis voor verdere zeilreizen van Oost Zweden tot en met Oost Spanje en de Balearen. De kusten België, Normandië, Bretagne, Westkust Frankrijk, Noord Spanje, Portugal, Algarve, Zuid Spanje en Oost Spanje werden in een zestal zomers aangedaan. Na thuiskomst in Lelystad in 2015 werd de directe omgeving verkend en de Island Packet verkocht.

Eind 2016 kwam er nog een snelle Salona 37 op hun pad en zeilden ze diverse zomers in Nederland op het Ijsselmeer en de Waddenzee. Na een medische diagnose met consequenties is ook deze zeilboot in 2020 verkocht. Maar het water blijft trekken en in 2022 doet de Kent 33 motorboot genaamd Kentering haar intrede.